بروزترین » آموزشی » حكم شرعی ايستاده ادرار كردن / مضرات و عوارض سرپا ادرار كردن

حكم شرعی ايستاده ادرار كردن / مضرات و عوارض سرپا ادرار كردن

عوارض ايستاده ادرار كردن / مضرات ايستاده ادرار كردن

حکم سرپا ادرار كردن  مضرات و عوارض سرپا ادرار كردن

ادرار کردن به صورت ایستاده، از نظر شرعی مکروه است و از نظر پزشکی نیز چون برای خروج کامل ادرار از مثانه فشار امعاء و احشاء لازم است، در حالت ایستاده این فشار وجود ندارد و تخلیه ادرار به صورت غیرکامل انجام می گیرد. در این حالت ته مانده ادرار که حاوی املاح معدنی و بلورهای اکسالات و غیره است، در کف مثانه باقی مانده و به مرور زمان می تواند باعث التهاب مخاط مثانه (cystit) شود. و همچنین در صورت ادامه یافتن، احتمال تشکیل سنگ در داخل مثانه و آمادگی مخاط مثانه برای ایجاد سرطان وجود دارد.
در صورتی که در حالت نشسته به خصوص به روش مسلمین (نه توالت فرنگی) به علت حالت چمباتمه تمام محتویات شکم به صورت فیزیکی بر روی مثانه فشار آورده و ادرار به طور کامل تخلیه می شود.

 

ایستاده ادرار کردن گناه ندارد. ولی مکروه است ضررش ممکن است این باشد که نگذارد ادرار کاملا تخلیه شود.
مرد بعد از ادرار بهتر است استبرا کند واستبراعمل مستحبّى است كه مردها بعد از بيرون آمدن بول انجام مى‌دهند براى آن كه اطمينان كنند بول در مجرا نمانده است وآن به گونه‌هايى انجام مى‌شود، يكى از آنها اين است كه بعد از قطع شدن بول، اگر مخرج غائط نجس شده، اول آن را تطهير كنند، بعد سه دفعه با انگشت ميانۀ دست چپ از مخرج غائط تا بيخ آلت بكشند و بعد شست را روى آلت و انگشت پهلوى شست را زير آن بگذارند و سه مرتبه تا ختنه‌گاه بكشند و پس از آن سه مرتبه سر آلت را فشار دهند.

راهنما

ده − دو =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است