بروزترین » مذهبی » سرکتاب گرفتن چیست / خرافه + استخاره با قرآن / واقعیت +دلیل

سرکتاب گرفتن چیست / خرافه + استخاره با قرآن / واقعیت +دلیل

زمان استخاره با قرآن / سرکتاب باز کردن واقعیت ندارد

سرکتاب گرفتن چیست  خرافه + استخاره با قرآن  واقعیت +دلیل

تفاوت استخاره با سرکتاب گرفتن

معنای استخاره

استخاره در لغت به معنای «طلب خیر کردن» است، و در اصطلاح به معنای طلب خیر از خداوند در امور زندگی است. انسان هر کاری را که می خواهد انجام دهد از خداوند می خواهد تا در آن خیر باشد و آثار آن در زندگی دنیوی و اخروی و نیز مادی و معنوی آشکار شود.

استخاره در روایات

از امام صادق علیه السلام روایات شده:«اگر کسی از خدا طلب خیر کند خداوند به او خیر می دهد» (بحارالانوار، ج91، ص226 )- و در روایت دیگری روش و چگونگی استخاره از امام صادق علیه السلام اینگونه بیان شده:دو رکعت نماز بخوانید بعد استخاره کنید، طلب خیر کنید.» (وسائل الشیعه، ج5، ص204)

نکته مهم در باب استخاره (جایگاه استخاره)

استخاره چه موقع باید انجام بگیرد؟ آیا برای هر کاری می توان استخاره گرفت؟ جایگاه استخاره زمانی است که انسان به کلی در امری متحیر و وامانده باشد به طوری که نه عقل خودش وی را به خوبی و بدی آن راهنمایی می کند و نه عقل دیگری راه خیر و شر را به او می شناساند در اینجا انسان می تواند با حال اضطرار به خداوند پناه ببرد و از او راهنمایی جوید.

در واقع در کارهای مختلف انسان می تواند بعد از استمداد از عقل و فکر و مشورت با افراد مطلع، در صورتی که مطلب برایش ابهام دارد و در حالت تحیر و تردید قرار دارد با خداوند مشورت کند و استخاره با قرآن یا تسبیح انجام دهد تا تحیر او را از بین برود، مسلما توجه به خداوند در این حالت آن هم توام با خلوص نیت موثر است و خداوند راه خیر و صلاح را به او نشان می دهد.

سرکتاب گرفتن دینی

یکی از روش هایی که مردم به دنبال نجات و سردرگمی های خود هستند سرکتاب گرفتن دینی است سر کتاب باز کردن یعنی اینکه با تفال به کتابی، به پیش بینی آینده بپردازیم.

برای این کار از کتابهای مختلفی استفاده می شود:بعضی از شاهنامه، حافظ و یا مثنوی مولوی نیز استفاده می کنند. اما ظاهرا امروز برای باور پذیری بیشتر این کار، از قرآن نیز استفاده می کنند. و با باز کردن قرآن، آیه ای را به فال نیک می گیرند، یا آیه ای را به فال بد می گیرند. اما آیا می توان چنین استفاده ای از قرآن کرد؟

نهی سرکتاب گرفتن دینی از نظر روایات

روایات ما را از این عمل نهی نموده است حضرت صادق علیه السلام فرمود:به قرآن تفأل نزن( اصول کافی ج 4، ص 437 ) و در روایت دیگری امام علی علیه السلام می فرمایند:برای هر کاری آن را به فال نیک بگیر تا به خوبی برسی(نثرالالی،ص566)

مراد از تفال پیش بینی و اینده نگری است که نهی شده است زیرا علم غیب امری نیست که در دست هر کسی قرار بگیرد. و حتی پیامبر خدا(صلی الله و علیه وآله) نیز به طور کامل و در هر جایی از علم غیب با خبر نبودند و قرآن در این باره می فرماید:بگو من اختیار سود و زیان خویش ندارم جز آنچه خدا خواسته است اگر غیب می دانستم سود بسیار می بردم و بدی به من نمی رسید من جز بیم رسان و نوید بخش برای گروهی که ایمان می آورند نیستم (188 اعراف) روایات هم ما را از این عمل نهی نموده است

خرافه بودن سرکتاب گرفتن دینی

سرکتاب گرفتن دینی یا آتیه بینی از قرآن غلط است:بعضی از استخاره ها و فال گرفتن ها به قرآن، غلط است، چون آتیه بینی (آینده بینی) است، مثلا مادری می خواهد دخترش را شوهر دهد استخاره می کند که ببیند پیش آمدش چه می شود. یا هنگام امتحان مدارس، جوان ها استخاره می گیرند که ببینند قبول می شوند یا نه. این آتیه بینی را ترک کنید و دین را با خرافات آلوده نکنید. برای ازدواج باید تحقیق و بررسی شود، برای امتحان هم باید درس خواتنده شود.

عده ای از مردم با گرفتن پول ادعای خبر از آینده می دهند این ها همه اموری برای سر کیسه کردن مردم و آمیخته با انواع خرافات است. انسان اختیار دارد و می تواند با اراده و همت خود، اموری را که به سعی و تلاش وابسته است رقم بزند و اموری را که از دسترس خارج است را می توان با دعا و صدقه ، تغییر داد.

تفاوت استخاره با تفال و سرکتاب گرفتن دینی

استخاره با تفأل فرق دارد، در استخاره انسان واقعا بین دو راه متحیر است و بعد از مشورت با اهلش و تفکر و تعقل …. راهی نمی تواند پیدا کند و از خدا طلب خیر می کند و همچنین در استخاره طلب خیر دنیا و آخرت است از خدای سبحان، بدین معنا که کسی که استخاره می کند تنها خیر دنیا را در نظر نمی گیرد بلکه خیر دنیا و آخرت را توأمان در نظر می گیرد.. اما تفأل آینده نگری و پیش بینی آینده به جهت این است که برای ما معلوم شود مریض خوب می شود یا می میرد، گمشده ای پیدا می شود یا نه، فلانی با من دوست می شود یا نه؟ فلانی رابطه اش را با من ادامه می دهد؟ و… این گونه تفأل زدن به قرآن مورد نهی قرار گرفته است و این غیر از استخاره گرفتن به وسیله قرآن است.

راهنما

7 + 8 =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است