بروزترین » پزشکی و سلامت » علائم کیست آندومتریوز تخمدان چیست +درمان کیست آندومتریوز

علائم کیست آندومتریوز تخمدان چیست +درمان کیست آندومتریوز

کیست آندومتریوز تخمدان و بارداری / درمان کیست آندومتریوز با طب سنتی

 

 

شدیدترین درد دوران خونریزی ماهیانه خانم‌ها در سه روز ابتدای قاعدگی است، اما بعد از سه روز ابتدایی این درد بتدریج کمتر می‌شود. در عین حال خانم‌هایی هستند که دردهای دوره ماهانه‌شان از روز دوم و سوم بیشتر شده و حتی تا بعد از اتمام قاعدگی نیز رفع نمی‌شود و حتی بدتر از آن در هر سیکل این درد بیشتر از ماه قبل می‌شود و گاهی لکه بینی دارند. در این موارد باید به بیماری «اندومتریوز» مشکوک شد.

آندومتر، پوشش درونی رحم است. رشد نابجای بافت رحم در جای دیگری از بدن که به آن اندومتریوز گفته می‌شود، باعث ۳۰ تا ۴۰ درصد نازایی‌هاست.

این لایه در تمام بافت‌های بدن بجز طحال ممکن است به وجود آید. ولی شایع‌ترین محل بروز آن ناحیه لگن است که حدود ۴۰ درصد موارد، تخمدان‌ها را درگیر می‌کند و از هر ۱۰ زن حدود یک نفر به بیماری آندومتریوز مبتلاست. زنی که مادر یا خواهری با اختلال اندومتریوز دارد، بیشتر احتمال دارد که به این بیماری مبتلا شود.

اولین نشانه این بیماری قاعدگی دردناک است، اما زنی که به این نارسایی دچار شده باشد ممکن است به دردهایی دچار شود که با چرخه‌ ماهانه‌اش ارتباطی نداشته باشد.

از نشانه‌های آندومتریوز به درد در ناحیه زیرین شکم قبل از دوره قاعدگی و در طول آن، درد در حین و یا بعد از آمیزش جنسی، درد هنگام اجابت مزاج و درد در ناحیه پشت و کمر که ممکن است هر زمانی در طول دوره قاعدگی اتفاق افتد، اشاره کرد.

اندومتریوز بر اساس نشانه‌های خاصی در یافته‌های آزمایش‌های فیزیکی یا تغییرات در سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن یا رادیولوژی لگن قابل‌تشخیص است.

اندومتریوز در همان زمان تشخیص با لاپاروسکوپی قابل‌درمان است. ایمپلنت‌های اندومتریوز قابل برش دادن و جدا کردن هستند. همچنین با استفاده از یک منبع گرمایی باانرژی بالا همچون لیزر می‌توان آن‌ها را سوزاند و خارج کرد. درمان با لاپاروسکوپی در حالت پیشرفته بیماری که شامل ناحیه وسیعی از مقعد یا ضایعات بزرگ‌تر است، مشکل‌تر خواهد بود.

یک متخصص بیماری‌های زنان گفت: کیست‌های آندومتریوز ممکن است بارداری را تحت تأثیر قرار دهند.

‌دکتر زهرا طاولی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از عوارضی که بانوان را درگیر می‌کند، کیست‌های تخمدان است که در بیشتر موارد مقاوم به درمان دارویی کیست‌های اندومتریوز هستند.

وی ادامه داد: این کیست‌ها، پایدار هستند و می‌توانند از نظر ایجاد درگیری و چسبندگی به ارگان‌های مجاور، رفتاری مشابه سرطان داشته باشند. کیست‌های اندومتریوز روی عملکرد لوله‌ها و تخمدان‌ها تاثیر گذاشته و باروری را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این متخصص بیماری‌های زنان بیان کرد: دردهای شدید قبل و حین قاعدگی، درد هنگام مقاربت، لکه‌بینی بین سیکل‌های قاعدگی و… از علائم کیست‌های آندومتریال است. کیست‌های آندومتریال از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است و در صورتی که بیمار علائم فوق را داشت باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کند.

این متخصص بیماری‌های زنان گفت: زمانی که فردی کیست آندومتریوز داشته باشد حتی در صورت عملکرد نرمال تخمدان، ممکن است برداشت تخمک توسط لوله‌های رحمی و لانه‌گزینی داخل رحم دچار اختلال باشد.

طاولی بیان کرد: خانم‌هایی که ازدواج می‌کنند برای جلوگیری از افزایش وسعت درگیری اندومتریوز، به مدت طولانی از باروری جلوگیری نکنند، بلکه زودتر اقدام به بارداری داشته باشند.

 

میرزنده دل درباره روشهای درمانی که برای آندومتریوز استفاده می‌شود به هورمون‌ درمانی اشاره کرد و گفت: درمان قطعی آندومتریوز جراحی است به ویژه در مورد کیست‌ های آندومتریوزی که بالای 3 تا 5 سانتیمتر هستند توصیه می‌شود که با جراحی خارج شوند. با جراحی‌های لاپاروسکوپی اندومتریوزهایی تا درجه 4 را هم می‌شود درمان کرد، چسپندگی را آزاد کرد و پلاکهای آندومتریوزیست را از درون لگن برداشت و به صورت کامل جدار کیست‌ ها را خارج کرد که به صورت کامل ریشه‌کن شوند چرا که اگر جدار کیست‌ ها خارج نشود، آندومتریوز دوباره رشد خواهد کرد.

این جراح و متخصص زنان و زایمان، زمان پس از جراحی آندومتریوز به ویژه سال اول را بهترین فرصت برای باردار شدن دانست و گفت: به این دلیل که نباید احتمال رشد این بیماری را با وجود عمل جراحی از نظر دور داشت.

وی با اشاره به این نکته که این بیماری در دوران باروری خانمها شایع است، افزود: امروزه آندومتریوز در میان زنان ایرانی شایع شده است.

 

آیا درمان کیست تخمدان در طب گیاهی امکان پذیر میباشد؟
بله با طب گیاهیی کیست های تخمدان متعددی در این مرکز درمان شده اند و پرونده و مدارک همگی موجود میباشد البته درمان کیست تخمدان بستگی به مزاج پایه فرد دارد.

کیست تخمدان صد در صد نمیتواند باعث نازایی شود بسیار ی از خانمها علی رغم وجود کیستهای متعدد باردار شدند اما از آنجایی که رشد کیست در تخمدان نشانه سردی و تنبلی تخمدان است میتواند باعث رشد تخمک های ضعیف و تشکیل جنین و در نتیجه تولد نوزادان ضعیف و کم رشد شود بهتر است قبل از اقدام به بارداری زیر نظر پزشک طب سنتی مدتی از داروهای تقویت کنده و گرم کننده تخمدانها استفاده نمایید.

پزشک طب سنتی در درمان این بیماری از موارد زیر استفاده می کند:
اصلاح رژیم غذایی
استفاده از داروهای گیاهی
آبزن ها ی مناسب
بادکش و روغنمالی

راهنما

3 × پنج =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است