بروزترین » پزشکی و سلامت » علایم و نشانه های زایمان زودرس / دلایل زایمان زودرس چیست

علایم و نشانه های زایمان زودرس / دلایل زایمان زودرس چیست

زایمان زودرس چیست / علائم زایمان زودرس چیست

زایمان زودرس چیست؟

به تولد نوزاد قبل از هفته 36 بارداری،زایمان زودرس اطلاق می­گردد.

هر چه سن بارداری کوتاه­تر باشد عوارض آن شدیدتر است و گاه این عوارض منجر به معلولیت­های مادام­ العمر برای کودک می­شود. لذا پیشگیری از زایمان زودرس یکی از عوامل پیشگیری از معلولیت­ها به شمار می­رود.

علایم زایمان زودرس :

در زیر برخی از نشانه های زایمان زودرس در مادران باردار را می خوانیم:

*انقباضات منظم رحمی(۴ بار یا بیشتر در ساعت). گاهی این انقباضات بدون درد می باشد و فقط سفتی و فشردگی در عضلات رحم ایجاد می شود.
*درد های شکمی مانند درد های دوران پریود
*افزایش و یا تغییر واضح در ترشحات واژینال و یا خونریزی واژینال
*پارگی کیسه آب و دفع مایع روشن از واژن
*درد و فشاردر قسمت انتهایی کمر
*احساس اینکه جنین در حال فشار به سمت پایین است
*تورم ناگهانی و یا شدید در پا , دست و صورت
*تغییر واضح در حرکت جنین
*تب، لرز، استفراغ و سر درد شدید
*گاهی درد معده که به هیچ وجه برطرف نمی شود و گاهی همراه با اسهال می باشد.

علل زایمان زودرس :

*عفونت های واژینال بخصوص باکتریال: مواد ترشح شده از باکتریها باعث پاره شدن کیسه آب می شود و گاهی ورود باکتری به مایع آمنیوتیک باعث زایمان زودرس می شود.
*ناهنجاری در رحم
*مشکلات جفت :مانند جفت سر راهی و کندگی جفت
*بزرگی بیش از حد رحم : مانند چند قلویی و افزایش مایع آمنیوتیک
*برخی بیماریها: مانند دیابت ,ژنژویت (عفونت لثه شدید) ، لوپوس، آسم شدید, هپاتیت, بیماریهای روده, عفونت کلیوی ,عفونت ریوی, ضربه به شکم, جراحی شکم مانند آپاندیس در بارداری
تعدادی از ریسک فاکتور ها:
• سن کمتر از ۱۸ یا بیشتر از ۳۵
• قد کوتاه
• سابقه قبلی از زایمان زودرس
• حاملگی دو قلو و یا چند قلو
• وزن کم قبل از حاملگی
• مصرف سیگار ,الکل, کوکائین در حاملگی
• خونریزی واژینال در بیش از یک تریمستر
• فاکتور های ژنتیکی
• کار سخت و طولانی مدت
*همچنین برخی مطالعات نشان داده که استرس زیاد مادر باردار نیز از علائم زایمان زودرس باعث تولید هورمونهایی می شود که انقباضات رحم را بیشتر کرده و منجر به زایمان زودرس می شود.

افسردگی و استرس از جمله شایع ترین عوامل خارجی است که موجب بروز زایمان زودرس می شود. براساس نتایج تحقیقات، مادرانی که دوران بارداری خود را با نگرانی، افسردگی و استرس پشت سر می گذارند احتمال بروز این اختلال را در نوزادشان افزایش می دهند چرا که این حالات روحی موجب افزایش هورمون استرس در زنان باردار می شود و احتمال زایمان زودرس را در آن ها بالا می برد.

شب بیداری، شب کاری، تنش ها و فشار کاری زنان باردار در برخی از مشاغل مانند پرستاری نیز می تواند احتمال بروز این عارضه را در زنان باردار افزایش دهد و احتمال تولد نوزاد را پیش از تکامل اندام های درونی بدن به ویژه اندام های تنفسی در هفته های ۳۴ و ۳۵۵ بالا ببرد؛ اختلالی که بروز آن موجب آسیب پذیری نوزاد شده و نیاز به مراقبت های ویژه از نوزاد را ضروری می کند.

عوارض زایمان زودرس:

ریه­ های نارس جنین باعث ایجاد عوارض مختلف تنفسی در نوزاد می­شوند. عقونت خون، زردی طول کشنده، خونریزی داخل مغزی که منجر به فلج مغزی، کندذهنی و اشکالات یادگیری می­گردد، قند پایین خون منجر به تشنج در نوزاد می­شود، نارس بودن دستگاه گوارش، کم خونی، مشکلات رفتاری مانند بیش فعالی، مشکلات روان پزشکی مانند افسردگی، اضطراب، بعضی از ناهنجاری­های قلبی، ضعف سیستم ایمنی، کاهش بینایی و کاهش شنوایی از پیامدهای زایمان زودرس هستند.

 

پس از زایمان زودرس چه اتفاقی خواهد افتاد؟

· اگر فرزندتان 34 تا 36 هفته داشته باشد: احتمالاً به هیچ درمان خاصی نیاز نخواهد داشت. گرچه از لحاظ ظاهری کوچک به نظر خواهد رسید. وضعیت او به عواملی نظیر سطح قند خون، فشار خون یا ابتلای احتمالی وی به عفونت و توانایی وی در مکیدن بستگی خواهد داشت.

· اگر فرزندتان 32 تا 33 هفته داشته باشد: ممکن است به مراقبت های تخصصی نیاز داشته باشد چون امکان اینکه به مشکلات تنفسی، تغذیه و یا عفونت مبتلا باشد وجود خواهد داشت. بنابراین ممکن است نوزاد شما بلافاصله همراه خودتان به بخش منتقل شود یا اینکه به بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه نوزادان نیازمند باشد.

· اگر فرزندتان 28 تا 31 هفته داشته باشد: نوزاد شما نسبت به دسته بعدی قوای بیشتری خواهد داشت اما به احتمال زیاد به بستری شدن در NICU محتاج خواهد بود. چون احتمال مشکلات قند خون، هایپوترمی و عفونت در وی وجود خواهد داشت.

· اگر فرزندتان 27 هفته یا کمتر داشته باشد: به احتمال بسیار قوی در NICU بستری خواهد شد که این ممکن است متضمن این حقیقت باشد که باید به بیمارستان دیگری منتقل شود. علاوه بر اینکه احتمال وجود مشکلاتی نظیر عفونت، قند خون و هایپوترمی در وی بالاتر است، به خاطر نارس بودن ریه ها مشکل تنفسی نیز خواهد داشت.
متأسفانه نوزادانی که پیش از 23 یا 24 هفتگی متولد می شوند شانس کمی برای زنده ماندن دارند.

راهنما

شش − یک =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است