بروزترین » پزشکی و سلامت » عوارض قرص متفورمین چیست / متفورمین در بارداری و تخمک گذاری

عوارض قرص متفورمین چیست / متفورمین در بارداری و تخمک گذاری

متفورمین 500 چیست / Metformin / متفورمین و تخمک گذاری

اطلاعات ارائه شده در این بخش، از منابع پزشکی مختلف گردآوری شده است و این سایت مسئولیتی در قبال آن ها ندارد. لطفاً قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک متخصص مشورت نمایید.

قرص متفورمین دارویی است که همراه یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش میزان قند خون و درمان بیماری دیابت مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو ممکن است به تنهایی یا همراه سایر داروها تجویز گردد. در حقیقت قرص متفورمین برای درمان دیابت نوع 22 به کار می رود. کاهش قند خون و کنترل دیابت خود موجب جلوگیری از نابینایی ناشی از دیابت، تخریب عصبی(نوروپاتی دیابتی)، مشکلات کلیوی و نارسایی کلیوی ناشی از دیابت، از دست دادن اندام ها(آمپوتاسیون پاها که ناشی از پای دیابتی است) و ناتوانی جنسی می گردد. همچنین کنترل مناسب دیابت می تواند در کاهش احتمال سکته قلبی و سکته مغزی مؤثر باشد. قرص متفورمین در حقیقت موجب بهبود عملکرد بدن و میزان پاسخ دهی آن به انسولین می گردد. همچنین این دارو موجب کاهش قند تولید شده توسط کبد می گردد و بدین نحو نیز به کاهش قند خون کمک می کند.

موارد مصرف قرص متفورمین 500

 • دیابت
 • کاهش قند خون(پیشگیری از دیابت در برخی افراد)
 • بیماری پلی کیستیک تخمدان
 • افزایش باروری در خانم ها

 

نحوه مصرف قرص متفورمین 500

قبل از استفاده از این دارو شما بایستی تمامی اطلاعاتی را که برای آگاهی شما بر روی جعبه یا درون آن تهیه شده است را به دقت مطالعه نمایید. در صورتی که سوالی درباره چگونگی مصرف قرص خود دارید از پزشک خود بپرسید.

این دارو را بایستی همراه آب معمولا یک تا 3 بار در روز مصرف نمایید. شما بایستی این دارو را مطابق نسخه خود مصرف نمایید و از افزایش یا کاهش این دارو بدون نظر پزشک خود جدا خودداری نمایید. به شما توصیه می شود این دارو را همراه غذای خود میل نمایید.

دوز قرص متفورمین به میزان پاسخ شما به دارو، شدت مشکلتان، سن و همچنین سایر داروهایی که مصرف می نمایید وابسته می باشد. به شما توصیه می شود قبل از استفاده از این دارو تمامی داروهای صنعتی، گیاهی و همچنین محصولاتی که برای کاهش قند خون استفاده می کنید را با پزشک خود در میان بگذارید. برای کاهش عوارض این دارو ممکن است پزشکتان به شما توصیه نماید این دارو را ابتدا از دوزهای پایین شروع نمایید و میزان آن را به طور تدریجی افزایش دهید تا به میزان تجویز شده برسد. شما بایستی برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف قرص خود ساعتی را برای خوردن آن تعیین نمایید. از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید.

دوز این دارو در کودکان معمولا بر اساس وزن آن ها تعیین می شود.

به هنگام استفاده از این دارو به شما توصیه می شود تا چندین بار در روز قند خون خود را اندازه گیری نمایید و در صورتی که دچار افت شدید آن و یا تغییرات غیر معمول در سطح قند خود گردید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

نحوه مصرف قرص متفورمین برای بارداری

متفورمین برای باردار شدن

باید توجه داشت که آن دسته از نازایی هایی که به علت مقاومت به انسولین ایجاد می شوند به متفورمین پاسخ می دهند و هر نوع نازایی را نمی توان با متفورومین درمان کرد.

سندرکم تخمدان پلی کیستیک از جمله شایعترین مشکلا نازایی در خانم های جوان می باشد که به عات مقاومت به انسولین در فرد ایجاد می شود و مانع تخمک گذاری در فرد می شود. در این موارد می توان با مصرف قرص متفومین  احتمال تخمک گذاری و بهتبع آن شانس بارداری را افزایس داد.

قرص متفورمین برای سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک سندرمی است که به دنبال تغیرات هورمونی و عدم تعادل در هورمون ها ایجاد می شود و یکی از دلایل شایع نازایی در خانم های جوان می باشد .  سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند علائم مخلتلفی به دنبال داشته باشد که از جمله این علائم می توان به موراد زیر اشاره کرد.

 • کیست های تخمدان
 • مقاومت به انسولین و افزایش شطوح انسولین در خون
 • سطوح افزایش یافته هورمون های جنسی مردانه در خون (تستسترون)
 • مشکلات باروری
 • افزایش وزن
 • پرمویی بدن
 • آکنه های صورت

و …

به دنبال مقادیر غیرطبیعی هورمون ها در خون معمولا فرایند تخمک گذاری در خانم ها مختل شده و در نتیجه امکان باردار شدن در این افرا وجود ندارد.  یکی از نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند قاعدگی ها نامنظم و غیر طبیعی باشد . لذا در ص.رت مشاهده این علائم ودر کنار مکشلات باوری حتما در مورد این سندرم با پزشک مشورت کنید.

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک با متفورمین

اگر شما مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستید داروهای زیر می تواند با مصرف منظم موجب افزایش شانس باوری شما شود.

1. متفورمین

2. کلومید (کلومیفن)

3. گنادوتروپین ها

مکانیسم اثر متفورمین برای باردار شدن

 • متفورمین با مکانیسم کاهش مقاومت به انسولاین میزان این هورمون را در بدن کاهش داده و سبب افزایش شانس تخمک گذاری در فرد مبتلا می شود.
 • به دنبال مصرف متفورمین چرخه های قاعدگی منظم تر شده و به حالت طبیعی برمیگردد.
 • مصرف متفورمین برای تخمک گذذاری باید تحت نظر پزشک و همینطور منظم باشد تا اثرات بهتری داشته باشد .
 • یکی دیگر از موارد یکه متفورین موجب افزایش شانس باروری می شود کاهش وزن می باشد که معمولا در افرادی که چاقق هستند نیز این مشکل دیده می شود .
 • در کنار مصرف متفورمین برای بادار شدن باید توجه شود که سندرم تخمدان لی کیستیک می تواند در نهایت موجب دیابت نوع 2 شود لذا کنترل رژیم غذایی هم برای حفظ وزن طبیعی و هم برای پیشگیری از دیابت توصیه می شود.

 

عوارض جانبی قرص متفورمین 500

قرص متفورمین نیز مانند هر داروی گیاهی و صنعتی دیگر می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. شایع ترین عوارض این دارو عبارتند از:

 • تهوع استفراغ
 • احساس طعم فلز در دهان
 • ناراحتی معده
 • شل شدن مدفوع
 • ضعف

البته این بدان معنا نیست که هر کسی که از قرص متفورمین استفاده می کند به این عوارض دچار می شود بلکه این عوارض نادرند و در صورت وقوع معمولا خود به خود بهبود می یابند. با این وجود در صورتی که این علایم برای شما بسیار آزاردهنده می باشند یا در شما تداوم یافت بایستی پزشک خود را در جریان مشکلتان قرار دهید.  شما بایستی در نظر داشته باشید که پزشک شما این دارو را برای شما تجویز نموده است چون قضاوت وی این بوده است که شما از مصرف این دارو سود بیشتری را نسبت به عوارض آن می برید. با این حال اگر تصور می کنید که بدن شما پاسخ مناسبی به این دارو نمی دهد بایستی پزشک خود را از موضوع مطلع نمایید.

این دارو معمولا به تنهایی موجب افت شدید قند خون و پدیده ای موسوم به هیپوگلیسمی نمی شود. این احتمال با مصرف این دارو همراه سایر داروهایی که برای درمان دیابت مورد استفاده می گردد افزایش می یابد. همواره به خاطر داشته باشید که افت قند خون بسیار خطرناک تر از افزایش آن است. بنابراین در صورتی که از سایر محصولات کاهنده قند خون نظیر داروهای گیاهی استفاده می کنید حتما آن ها را به پزشک خود اطلاع دهید.

تداخلات دارویی قرص متفورمین 500

تداخلات دارویی از آن جهت حائز اهمیت است که می تواند اثربخشی این دارو را افزایش یا کاهش دهد.

تصور کنید که شما دارویی مصرف می کنید که عملکرد این دارو را کاهش می دهد. بنابراین این موضوع می تواند موجب کاهش اثر آن و همچنین طولانی شدن درمان و یا غیر مؤثر گردیدن آن شود. عکس این موضوع نیز صادق است. بدین صورت که اگر داروی دیگری میزان تأثیر قرص متفورمین را افزایش دهد می تواند شما را مستعد عوارض آن نماید. بنابراین پزشک شما بایستی دوز این دارو را کاهش دهد تا احتمال عوارض آن را بکاهد.

بنابراین به تمامی بیماران توصیه می شود قبل از مصرف داروی خود تمامی داروهای خود را به پزشک خود نشان دهند تا وی بتواند تصمیم صحیح تری را در درمان آنها اتخاذ نماید.

مصرف داروهای بتا بلوکر نظیر آتنولول، متورال و متوپرولول موجب کاهش ضربان قلب و جلوگیری از تشخیص برخی علایم افت قند خون می گردند. این داروها معمولا در بیماران قلبی و فشار خونی مورد استفاده قرار می گیرد. سالمندان شایع ترین گروهی هستند که از این داروها استفاده می کنند بنابراین اندازه گیری مکرر قند خون بهترین روش جلوگیری از عوارض افت قند خون است.

بسیاری از داروها می توانند موجب تغییراتی در سطح قند خون شما گردد، این امر کنترل قند خون شما توسط پزشکتان را دشوار می نماید. بنابراین بهتر است تمامی داروها از قبیل انواع گیاهی را که از آن ها استفاده می نمایید را به پزشک خود نشان دهید.

 

 متفورمین در بارداری و شیردهی

همانطور که بیان شد خوشبختانه حساسیت دارویی شدید به قرص متفورمین نادر است اما در صورتی که شما سابقه حساسیت دارویی به این دارو یا داروهای مشابه دارید بایستی قبل از مصرف این دارو پزشک خود را مطلع نمایید.

شما قبل از استفاده از این دارو بایستی پزشک خود را از سایر بیماری های خود نظیر مشکلات کبدی، کلیوی، تنفسی(نظیر آسم) و همچنین مشکلات قلبی با خبر سازید.

در صورتی که شما مجبور به انجام تصویربرداری هایی نظیر سی تی اسکن و غیره هستید که نیازمند تزریق ماده حاجب است حتما پزشک خود را از مصرف این داروی خود مطلع سازید چراکه احتمالا بایستی برای مدتی مصرف این دارو را قطع نمایید.

در صورتی که شما به دیابت مبتلا هستید این دارو ممکن است موجب به هم خوردن سطح قند خون شما گردد. بنابراین به شما توصیه می گردد که مکررا قند خون خود را اندازه گیری نمایید و در صورت سطح غیر طبیعی آن با پزشک خود تماس بگیرید.

مصرف قرص متفورمین در دوران بارداری توصیه نمی گردد چراکه ممکن است برای جنین عوارضی داشته باشد. در صورتی که شما حین استفاده از این دارو باردار شده اید یا قصد بارداری دارید، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و با وی درباره مصرف این دارو مشورت نمایید چرا که وی ممکن است داروی شما را به انسولین تغییر دهد.

این دارو می تواند از طریق شیر مادر به نوزاد یا شیرخوار منتقل شود. گرچه تا کنون گزارشی از زیان بار بودن این دارو بر نوزاد یا شیرخوار گزارش نشده است توصیه می شود در صورتی که شما قصد شیر دهی به فرزند خود را دارید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

راهنما

8 − هفت =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است