بروزترین » مذهبی » فاتحه برای اموات چگونه است / متن و ثواب فاتحه برای مرده

فاتحه برای اموات چگونه است / متن و ثواب فاتحه برای مرده

چگونه باید فاتحه برای مرده خواند / متن فاتحه برای مرده و اموات

سوره حمد

فاتحه برای اموات چگونه است  متن و ثواب فاتحه برای مرده (1)

سوره توحید

فاتحه برای اموات چگونه است  متن و ثواب فاتحه برای مرده (2)

قرار و قاعده ای نیست که مثلا حتما باید یک حمد بخوانید و”سه قل هوالله”، و اگر کمتر یا زیادتر بخوانید گناهی کرده باشند، و یا ثوابی از آن به میت نرسد؛ هرچه قرآن برای اموات بخوانید ثواب بیشتری دارد.

امّا فلسفه این که برای اموات‌، سوره حمد وتوحید قرائت می‌شود، دو جهت دارد: 1ـ در احادیث نقل شده از امامان معصوم‌: برای قرائت این دو سوره‌، اجر و ثواب فراوانی بیان شده است‌. رسول اکرم‌در این باره می‌فرماید: “هر مسلمانی سوره حمد را بخواند، پاداش او به اندازه کسی است که دو سوم قرآن را خوانده و گویی به هر فردی از مردان و زنان مؤمن هدیه‌ای فرستاده است‌.” در روایت دیگری آمده است‌: “گویا همه قرآن را خوانده است‌.”(مجمع البیان‌، شیخ طبرسی‌; ج 1، نشر دار الفکر.)
و نیز پیامبر اکرم‌به جابر فرمود: “آیا به تو تعلیم ندهم افضل سوره‌ای که در قرآن نازل شده‌؟ عرض کرد: آری‌! پدر و مادرم به فدایت باد به من تعلیم فرما، پیامبر سوره حمد که‌ام الکتاب است را به او آموخت‌، سپس اضافه فرمود: این سوره شفای هر دردی است‌، مگر مرگ‌.”(همان‌.)
در مورد سورة توحید نیز، روایات فراوانی از امامان معصوم‌: وارد شده‌، که قرائت آن‌، ثواب یک سوم قرائت قرآن را دارد.
رسول خدا9 در این‌باره می‌فرماید: “کسی که قُل هو الله را یک بار بخواند، گویا یک سوم قرآن را قرائت کرده و اگر دو مرتبه بخواند، گویا دو سوم قرآن را خوانده و اگر سه مرتبه بخواند، مانند این است که همة قرآن را قرائت کرده‌.”(تفسیر نور الثقلین‌، الحویزی‌، ج 55، ص 702، نشر دار الکتب الاسلامیة‌.)
هم چنین آن حضرت در روایت دیگر می‌فرماید: “کسی که به قبرستان عبور کند و یازده مرتبه قل هو الله‌، بخواند و ثواب آن را برای مردگان هدیه کند، به عدد مردگانی که در آن جا مدفون هستند، خدا به او اجر می‌دهد.”(همان‌.)
بنابراین‌، با توجّه به اجر و پاداش فراوانی که برای قرائت این دو سوره بیان شده‌، بیش‌تر برای مردگان نیز این دو سوره قرائت می‌شود.

راهنما

سیزده − هشت =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است