بروزترین » پزشکی و سلامت » قرص سیپروفلوکساسین برای چیست + عوارض و موارد مصرف

قرص سیپروفلوکساسین برای چیست + عوارض و موارد مصرف

موارد مصرف قرص سیپروفلوکساسین 500 / عوارض قرص سیپروفلوکساسین

 

اطلاعات ارائه شده در این بخش، از منابع پزشکی مختلف گردآوری شده است و این سایت مسئولیتی در قبال آن ها ندارد. لطفاً قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک متخصص مشورت نمایید.

سیپروفلوکساسین  (نام تجاری: Ciproxin)

گروه دارویی: فلوروکینولون      گروه درمانی: آنتی بیوتیک       شکل دارویی: قرص و تزریقی    مصرف در دوران حاملگی: گروه C

سیپروفلوکساسین‌ دردرمان‌ عفونتهای‌ ناشی‌ از باکتریهای‌ گرم‌منفی‌(شامل‌ سالمونلا، شیگلا، کمپیلوباکتر،نیسریا و پسودوموناس‌) مصرف‌ می‌شود.این‌ دارو دارای‌ اثرات‌ متوسط بر علیه‌باکتریهای‌ گرم‌ مثبت‌ (شامل‌استرپتوکوکوس‌ پنومونی‌ واسترپتوکوکوس‌ فکالیس‌) می‌باشد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  کاربرداصلی‌ دارو، در درمان‌ عفونتهای‌ تنفسی‌(به‌جز عفونت‌ ناشی‌ از استرپتوکوکوس‌پنومونیه‌)، عفونت‌ مجاری‌ ادراری‌،عفونتهای‌ دستگاه‌ گوارش‌ (از جمله‌ تب‌تیفوئید)، سوزاک‌ و سپتی‌ سمی‌ ناشی‌ ازمیکروارگانیسم‌های‌ حساس‌ می‌باشد.

موارد مصرف:

عفونت های ادراری , عفونت ریوی , پوستی والتهابی مجاری ادراری و استخوانی

 سیپروفلوکساسین عفونت ادراری

نحوه مصرف قرص سیپروفلوکساسین 500 چیست CIPROFLOXACIN

قبل از آنکه این دارو را استفاده نمایید حتما اطلاعاتی را که بر روی جعبه آن نوشته شده است را به دقت بخوانید. این دارو به صورت خوراکی با یا بدون غذا مصرف می گردد. همچنین پزشکان معمولا این دارو را برای هر 12 ساعت تجویز می کنند.

به یاد داشته باشید که آنتی بیوتیک ها زمانی بهترین اثر را می کنند که سطح خونی آن ها در حد ثابتی بماند. بنابراین به شما توصیه می گردد که این دارو را سر وقت و به موقع مصرف نمایید.

میزان دوز تجویز شده و همچنین طول درمان با این دارو کاملا وابسته به میزان پاسخ دهی شما به دارو و همچنین نوع بیماری شما دارد. به شما توصیه می گردد کهقرص سیپروفلوکساسین را همراه مقدار کافی آب مصرف نمایید.

نکته دیگری که شما بایستی بدان توجه داشته باشید این است که غذاهای حاوی کلسیم نظیر لبنیات موجب کاهش اثر این قرص می گردند. بنابراین به شما توصیه می شود که این قرص را حداقل دو ساعت قبل یا 6 ساعت پس از مصرف اینکونه محصولات مصرف نمایید.

شما بایستی این دارو را مطابق نسخه پزشک خود و به تعدادی که برای شما تجویز شده است مصرف نمایید و از افزایش سرخود طول درمان یا کاهش آن پرهیز نمایید.

سیپروفلوکساسین عفونت مثانه

عوارض جانبی:

عوارض گوارشی مثل سوء هاضمه , تهوع , تشنج , خواب آلودگی , ضایعات پوستی مثل راش , آسیب کلیوی , کندی بالا رفتن فشار خون , کم خونی
توجهات: در صورت بروز اسهال باید بیمار را از نظر آب و الکترولیت اداره کرد. مصرف مایعات کافی به همراه دارو توصیه می شود.در نارسایی کلیه میزان دارو باید کاهش یابد.

 

هشدارها: 1 ـ مصرف‌ این‌ دارو در مواردزیر باید با احتیاط فراوان‌ صورت‌ گیرد:

بیماران‌ مبتلا به‌ کمبود G6PD، صرع‌ یادارای‌ سابقه‌ صرع‌، عیب‌ کار کبد یا کلیه‌. 2 ـ مشتقات‌ کینولون‌ها ممکن‌ است‌ موجب‌بروز تشنج‌ در بیماران‌ دارای‌ سابقه‌ تشنج‌یا سایر بیماران‌ شوند.

عوارض‌ جانبی سیپروفلوکساسین ‌:

عوارض‌ جانبی‌ شایع‌کینولون‌ها عبارتند از تهوع‌، استفراغ‌، دردشکم‌، اسهال‌، سردرد، سرگیجه‌، اختلال‌ درخواب‌، بثورات‌ جلدی‌، خارش‌، تب‌،آنافیلاکسی‌، حساسیت‌ به‌ نور، افزایش‌اوره‌ و کرآتینین‌ خون‌، اختلالات‌ گذرا درآنزیم‌های‌ کبد وبیلی‌روبین‌، درد عضلات‌ ومفاصل‌، اختلالات‌ خونی‌ و تغییر درغلظت‌پروترومبین‌.

 سیپروفلوکساسین در بارداری

تداخلات دارویی قرص سیپروفلوکساسین 500 چیست؟ CIPROFLOXACIN

تداخلات دارویی و بر هم کنش میان آن ها می تواند میزان اثربخشی داروی شما را تحت تأثیر قرار دهد. این بدان معناست که اگر شما داروی دیگری نیز در کنارقرص سیپروفلوکساسین مصرف می نمایید، آن دارو می تواند اثر سیپروفلوکساسین را کاهش یا افزایش دهد.

تصور کنید که شما دارویی مصرف می کنید که اثر این دارو را کاهش می دهد. بنابراین پزشک شما بایستی دوز بیشتری را برای دریافت نتیجه یکسان برای شما تجویز نماید. عکس این موضوع نیز صادق است. بدان معنا که اگر شما دارویی مصرف می کنید که میزان اثر قرص سیپروفلوکساین را افزایش می دهد، می تواند شما را مستعد بروز عوارض جانبی آن نماید.

بنابراین به تمامی بیماران توصیه می گردد تا تمامی داروهای خود را هنگام مراجعه به پزشک خود همراه داشته باشند تا وی بتواند تصمیم صحیح تری را برای درمان آنها اتخاذ نماید.

سیپروفلوکساسین در بارداری و شیردهی 500 چیست

مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی گردد مگر در موارد اضطراری و به تشخیص پزشک متخصص

قبل از آنکه این دارو را مصرف نمایید حتما پزشک خود را در جریان حساسیت خود به این دارو یا داروهای مشابه قرار دهید. صحیح است که حساسیت دارویی بهقرص سیپرووفلوکساسین نادر است اما شما نباید به سادگی از کنار آن بگذرید.

قبل از مصرف این دارو شما بایستی پزشک خود را در جریان تمامی مشکلاتن و بیماری های خود از قبیل مشکلات کبدی، کلیوی، دیابت، مشکلات قلبی، مشکلات عصبی و یا تشنج قرار دهید.

به نظر می رسد که قرص سیپروفلوکساسین عارضه ای در بارداری برای جنین ایجاد نمی کند. با این وجود توصیه می شود تنها زمانی از آن استفاده گردد که مصرف آن اجتناب ناپذیر است.

همچنین این دارو توسط غدد شیرساز به درون شیر مادر ترشح می گردد. بنابراین خانم هایی که قصد شیردهی به نوزاد یا کودک خود دارند باید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند.

راهنما

سه + شانزده =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است