بروزترین » پزشکی و سلامت » قرص پرگابالین برای چیست / عوارض و موارد استفاده قرص پرگابالین

قرص پرگابالین برای چیست / عوارض و موارد استفاده قرص پرگابالین

Pregabalin / موارد مصرف قرص پرگابالین / عوارض قرص پرگابالین

 

اطلاعات ارائه شده در این بخش، از منابع پزشکی مختلف گردآوری شده است و این سایت مسئولیتی در قبال آن ها ندارد. لطفاً قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک متخصص مشورت نمایید.

 

قرص پرگابالین دارویی است که برای درمان دردهایی که ناشی از تخریب عصبی بوجود آمده اند مورد استفاده قرار می گیرد. دردهایی که به دنبال نوروپاتی دیابتی و همچنین درد ایجاد شده به دنبال زونا برخی از این دردها می باشند. قرص پرگابالین همچنین برای درمان درد ناشی از آسیب نخاعی و فیبرومیاژی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

شکل دارویی:

کپسول های 225،200،150،100،75،50،25و300 میلی گرم.

موارد مصرف:

1. کنترل دردهای عصبی همراه با نروپاتی محیطی دیابتیک

2. درمان کمکی در درمان صرع یک قطبی بزرگسالان

3. کنترل دردهای عصبی بعد از حمله ویروس هرپس زوستر

4. کنترل دردهای عضلانی

5. درمان اضطراب

6.برخی از انواع تشنج

 

نحوه مصرف قرص پرگابالین

قبل از استفاده از این دارو شما بایستی تمامی اطلاعاتی را که برای آگاهی شما بر روی جعبه یا درون آن تهیه شده است را به دقت مطالعه نمایید. در صورتی که سوالی درباره چگونگی مصرف قرص خود دارید از پزشک خود بپرسید.

شما بایستی این دارو را همراه آب به همان صورتی که پزشکتان تجویز نموده است مصرف نمایید. این دارو معمولا برای دو تا سه بار در روز تجویز می گردد و شما می توانید آن را همراه غذا و یا با معده خالی مصرف نمایید. دوز تجویز شده این دارو به عواملی نظیر عملکرد کلوی شما، شدت اختلال و میزان پاسخ دهی به درمان شما وابسته است. دوز این دارو در کودکان معمولا بر اساس وزن آن ها اندازه گیری می شود.

شما بایستی این دارو را به طور منظم و به موقع مصرف نمایید تا بهترین نتیجه درمانی را به دنبال مصرف آن تجربه نمایید. برای فراموش کردن زمان مصرف داروی خود بهتر است زمان خاصی را در روز برای مصرف آن در نظر بگیرید. برای کاهش عوارض این دارو ممکن است پزشکتان به شما توصیه نماید این دارو را ابتدا از دوزهای پایین شروع نمایید و میزان آن را به طور تدریجی افزایش دهید تا به میزان تجویز شده برسد. شما بایستی برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف قرص خود ساعتی را برای خوردن آن تعیین نمایید. از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید.

در صورتی که شما این دارو را برای تشنج خود استفاده می کنید از قطع ناگهانی آن بدون مشورت به پزشک خود بپرهیزید. شما بایستی این دارو را کاملا مطابق با نسخه خود مصرف نمایید. قطع ناگهانی این دارو می تواند موجب تشدید حملات تشنجی در شما گردد. بنابراین قطع این دارو بایستی به تدریج و تحت نظارت پزشک شما صورت گیرد.

 

عوارض جانبی:

گیجی ،خواب آلودگی ، عدم تعادل سردرد ،لرزش، دردهای عصبی ، خستگی

تاری دید، دو بینی ، مشکلات بینائی ، درد در حلق و بینی ، سرگیجه

خشکی دهان، یبوست، افزایش اشتهاء، دردو التهاب مفاصل، درد پشت، اسپاسم عضلات، سینوزیت ،احتمال ابتلا به عفونت ، درد سینه

قرص پرگابالین در بارداری و شیردهی

مصرف قرص پرگابالین در دوران بارداری تنها زمانی مجاز است که مصرف آن اجتناب ناپذیر است.  بنابراین در صورتی که شما حین استفاده از این دارو باردار شده اید یا قصد بارداری دارید، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و با وی درباره مصرف این دارو مشورت نمایید.

همچنین این دارو پس از مصرف می تواند از طریق شیر مادر به کودک منتقل گردد. بنابراین شما بایستی در صورت قصد شیردهی به فرزند خود با پزشک خود مشورت نمایید.

راهنما

3 × چهار =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است