بروزترین » پزشکی و سلامت » موارد مصرف و عوارض قرص مفنامیک اسید / دندان درد و قاعدگی

موارد مصرف و عوارض قرص مفنامیک اسید / دندان درد و قاعدگی

قرص مفنامیک اسید برای قاعدگی / قرص مفنامیک اسید برای دندان درد

موارد مصرف و عوارض قرص مفنامیک اسید  دندان درد و قاعدگی

قبل از مصرف این دارو چه نکاتی باید در نظر گرفته شود؟

کسانی که اقدام به خوددرمانی می‌کنند شرایط بدنی‌شان را در نظر نمی‌گیرند. اگر به یکی از ترکیبات مفنامیک اسید آلرژی داشته باشید نباید از این دارو استفاده کنید. علاوه‌بر این مصرف مفنامیک اسید به افرادی که دچار واکنش‌های آلرژیک پوستی هستند یا از مشکلات تنفسی ناشی از مصرف اسید آستیل سالیسیلیک (آسپرین) یا دیگر داروهای مسکن یا ضدالتهابی با نام داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی رنج می‌برند، توصیه نمی‌شود.

زنان باردار که در سه ماهه سوم بارداری هستند و خانم‌های شیرده نیز نباید از مفنامیک اسید استفاده کنند. اگر از زخم معده یا اثنی‌عشر یا خونریزی معده و روده رنج می‌برید یا دچار بیماری‌های التهابی مزمن روده مثل بیماری کرون هستید یا از نارسایی کلیوی، نارسایی جدی قلبی و بیماری‌های کبدی جدی رنج می‌برید نباید از این دارو استفاده کنید.

 

موارد مصرف

این دارو در دردهای ملایم تا متوسط و قاعدگی دردناک  و دندان درد به کار می‌رود.

مکانیسم اثر

فارماکوکینتیک

بعد از مصرف خوراکی به آهستگی جذب و حداکثر غلظت سرمی آن ۳-۲ ساعت پس از مصرف ایجاد می‌گردد. توسط کبد غیر فعال شده و نیمه عمر آن حدودد۲ ساعت است و از راه ادرار و مدفوع دفع می‌گردد.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت وجود سابقه واکنش آلرژیک شدید از قبیل انافیلاکسی یا آنژیوادم ناشی از آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا پولیپ‌ بینی همراه با اسپاسم برونش، به علت مصرف آسپیرین، نباید مصرف شود.

هشدارها

این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود:

بیماری التهابی یا اولسراتیو قسمت فوقانی یا تحتانی مجرای گوارش (شامل بیماری Crohn، دیورتیکولیت، قرحه گوارشی، کولیت اوسراتیو) ، هموفیلی یا سایر اختلالات خونی شامل اختلال عملکرد انعقادی و پلاکت‌ها، عیب‌کار کلیه، استوماتیت، بیماران سالخورده(به علت عوارض کلیوی و کبدی) بیمارانی که احتمال بروز خونریزی و زخم گوارشی در آنها زیاد می‌باشد و زیادی پروترومبین خون.

عوارض جانبی

خواب آلودگی و عوارض گوارشی شامل تهوع، اسهال (قطع مصرف دارو لازم است)،‌ناراحتی شکمی، خونریزی و زخم گاهگاهی بروز می‌نماید که با مصرف دارو همراه با غذا به حداقل می‌رسد. عوارض دیگر شامل واکنش‌های حساسیتی خصوصا آنژیوادم، برونکواسپاسم و بثورات جلدی، همچنین سردرد، سرگیجه، گیجی، اختلالات شنوایی نظیر وزوز گوش و نیز دفع خون در ادرار می‌باشند. کم خونی همولیتیک ، کم خونی آپلاستیک و تشنج با مقادیر بالا ممکن است بروز نماید.

تداخل دارویی

اثر ضد فشار خون مهار کننده‌های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین ، بوسیله مفنامیک اسید کاهش یافته، خطر نارسایی کلیوی و نیز افزایش پتاسیم خون احتمالا افزایش می‌یابد. خطر بروز تشنج با داروهای ضد میکروبی کینولون‌ها بوسیله این دارو افزایش می‌یابد. کورتیکواستروئید‌ها خطر بروز عوارض گوارشی از جمله خونریزی را بوسیله این دارو افزایش می‌دهند. سمیت کلیوی سیکلوسپورین بوسیله مفنامیک اسید افزایش می‌یابد . دفع لیتیم و احتمالا متوترکسات بوسیله این دارو کاهش یافته،احتمال بروز سمیت بوسیله این دارو به همراه یکدیگر وجود دارد.

نکات قابل توصیه

.این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.مصرف بیش از ۷ روز نیز توصیه نمی‌شود. مگر اینکه مطابق دستور پزشک باشد.

۲. درصورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، اگر رژیم درمانی بصورت یک یا دو قرص در روز باشد، در صورت به یاد آوردن طی یک یا دو ساعت پس از نوبت فراموش شده،آن نوبت باید مصرف شود. اگر رژیم درمانی بصورت بیش از دو قرص در روز باشد، به محض به یادآوردن،‌ آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر شود.

۳. دارو بهتر است همراه با غذا مصرف شود تا تحریک گوارشی کاهش یابد.

۴. مراجعه منظم به پزشک در طول مصرف درازمدت، به منظور بررسی پیشرفت درمان توصیه می‌شود.

۵. احتمال بروز حساسیت به نور وجود دارد.

۶. در صورت مشاهده علائم شبیه آنفولانزا (لرز، تب یا درد عضلانی) قبل یا همزمان با بثورات جلدی ، باید به پزشک مراجعه شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان : به عنوان ضد درد و ضد قاعدگی دردناک،ابتدا ۵۰۰ میلی‌گرم و سپس ۲۵۰ میلی‌گرم، هر ۶ ساعت بر حسب نیاز مصرف می‌شود.

کودکان: مقدار مصرف در کودکان بزرگتر از ۱۴ سال، مشابه بزرگسالان است.

اشکال دارویی

Film Coated Tablet or Capsule: 250mg

 

 

قرص مفنامیک اسید برای دندان درد

بسیاری از مردم برای دندان‌درد خود به سراغ مفنامیک اسید می‌روند. در حالی که دندان‌پزشکان برای تسکین درد مراجعین خود به ندرت ممکن است مفنامیک اسید تجویز کنند. همیشه برای خود من سؤال بوده است که چرا مفنامیک‌اسید به‌عنوان داروی دندان‌درد شناخته شده است و چرا با اینکه دندان‌پزشکان آن را تجویز نمی‌کنند و مناسب‌ترین مسکن برای دندان‌درد نیست، این دارو به‌عنوان مسکن اختصاصی دندان‌درد شناخته شده است؟
در این مطلب به دلایل احتمالی که مفنامیک اسید را به‌عنوان داروی دندان‌درد معروف کرده است می‌پردازیم.

اشتباه گرفتن با آنتی بیوتیک
برخی از بیماران، به اشتباه مفنامیک‌اسید را چرک‌خشک‌کن می‌دانند و تصور می‌کنند که عفونت دندان آن‌ها با خوردن این دارو از بین می‌رود. برطرف شدن درد را هم به برطرف شدن عفونت دندان ربط می‌دهند. نام دارو وشکل رایج کپسولی آن هم (در بازار ایران) روی این برداشت نادرست اثر داشته است.

وجود اثر ضد دردی کافی
مفنامیک اسید (با نام‌های تجاری Ponstan، Ponalar، Ponstyl، Ponstel) اگر چه داروی انتخابی تجویز شده توسط دندان‌پزشکان برای تسکین دندان‌درد نیست اما یک مسکن از خانواده NSAID با اثرات کم الی متوسط می‌باشد. این مقدار اثر برای تسکین دندان‌درد (که اغلب درد متوسطی است) کافی می‌باشد؛ بنابراین بیماران دندان‌پزشکی با مصرف این دارو درست یا غلط به نتیجه مطلوب (تسکین درد) می‌رسند و دلیلی نمی‌بینند که وقتی این مسکن دردشان را تسکین می‌دهد از داروی دیگری استفاده کنند.

راهنما

دو × 2 =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است